اطلاعیه

به اطلاع دوست داران محیط زیست و تولید محصول سالم با اجرای کشاورزی زیستی می رساند محصولات رویین۱ (قارچکش) و رویین۲ (آفت کش بیولوژیک) کماکان و در مدت بیش از دوسال است در فرآیند بررسی اخذ مجوز از سازمان حفظ نباتات می باشند. لذا کلیه کشاورزان و مروجان محصولات زیستی که درخواست آزمایش این محصولات را دارند، می توانند با درخواست کتبی و ارایه طرح آزمایشی نمونه آزمایشی دریافت نموده و سپس با ارسال نتیجه پس از استفاده شرکت زیست فناور سبز همراهی نمایند.


حشره کش زیستی BT

این حشره کش زیستی حاوی باکتری Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki سویه AzLP تولید کننده اسپور و کریستال‌های سمی علیه لاروهای بال‌پولک‌داران می‌باشد. این ماده پروتئینی با تخریب غشای سلولی در معده لاروهای آفت موجب لیز سلولی، عفونت و مرگ آن‌ها می شود.

حشره کش زیستی Bt هیچگونه اثر سوء روی انسان، جانوران خونگرم، حشرات مفید و آبزیان ندارد و قابل استفاده در کشت های ارگانیک است.

این محصول برای محلول‌پاشی روی قسمت هوایی گیاه تهیه شده است. بهترین موقع استفاده از آن در زمان تفریخ تخم‌های آفت و ظهور لاروها می باشد. لاروهای آفت با تغذیه از این آفت‌کش گوارشی به فاصله ۲۴ تا ۴۸ ساعت می‌میرند.

 

روش مصرف:

حشره کش زیستی روئین-۲ را ابتدا در یک لیتر آب به خوبی بهم زده و سپس با استفاده از پارچه ای نازک آن را صاف کنید. این محلول را به نسبت ۱ تا ۲ در هزار برای باغات و گلخانه‌ها و یا در حجم کافی برای سم پاشی در یک هکتار مزارع استفاده کنید. نگهداری محلول اضافی درون مخزن سمپاش برای روزهای دیگر باعث کاهش اثر آن می‌شود. مواد موثره این محلول بسته به شرایط محیطی منطقه تا ۴ - ۵ روز روی اندام‌های گیاهی دوام دارد .در صورت بارندگی‌‌، عمل محلول‌پاشی باید تکرار گردد.

 

  زمان مصرف:

حشره کش زیستی BT در هنگام اوج تفریخ تخم و ظهور لاروهای آنها و ترجیحا در زمان نورکم یعنی بعد از ظهر و یا صبح زود استفاده شود، نتیجه بهتری خواهد داشت. این زمان را می توان ۵ تا ۶ روز پس از اوج پرواز پروانه ها در نظر گرفت.

 

موارد مصرف:

حشره کش زیستی BT را می توان برای مهار جمعیت آفات مختلف زراعی، سبزی و زینتی و باغی مانند کرم ساقه خوار برنج (Chilo suppressalis)، کرم گلوگاه انار (Ectomeylois ceratoniae) ، مینوز گوجه‌فرنگی (Tuta absoluta)، بید کلم (Plutella xylostella) و کرم پیله خوار نخود (Helicoverpa armigera)، انواع خوشه‌خوارها و آفات جنگلی از راسته پروانه‌ها، انواع سفیده کلم و برگخوارها در محصولات مختلف از جمله ذرت، چغندرقند، پنبه، گوجه‌فرنگی و درختان میوه استفاده نمود.

قابلیت اختلاط:

حشره کش زیستی BT را می توان با کودهای زیستی و سایر مواد زیستی به غیر از مواردی که قلیایی هستند به طور همزمان مصرف نمود.